Chiński smartfon za grosze i jego fenomen

Posted on 21 listopada, 2016  in Elektronika

xiaomiDo niedawna chińskie produkty – choć w rzeczywistości przeważają na światowym rynku – każdemu kojarzyły się z tandetą, marną jakością i niską ceną. W ostatnich miesiącach sytuacja się jednak zmieniła, gdyż azjatyckie firmy zaczęły naprawdę przywiązywać wagę do jakości swoich produktów. Nikomu nie trzeba już przedstawiać np. Huawei czy Lenovo, które dzięki świetnemu wykonaniu smartfonów zyskały już w Europie sporą popularność. Tego typu producentów pojawiło się więcej, a Europejczycy powoli przestają bać się chińskiej elektroniki. Jednym z takich producentów jest Xiaomi, znane głównie za sprawą niedrogich, lecz dobrej jakości smartfonów, będących świetną alternatywą dla flagowych produktów Samsunga, LG czy iPhone. Dowiedzmy się zatem, czym odznaczają się produkty Xiaomi i dlaczego warto zastanowić się nad ich zakupem.

Co to za firma?

Xiaomi to azjatycka marka smartfonów, która zdobyła popularność za sprawą produkcji bardzo dobrych urządzeń cechujących się niskimi cenami. Dwa miesiące temu firma ta rozpoczęła dystrybucję w Polsce, jako w jedynym europejskim kraju, umożliwiając tym samym serwisowanie na miejscu. Zanim Xiaomi stało się znane z produkowania telefonów, było już popularne wśród modderów i deweloperów telefonów – najwcześniej szerzej znanym produktem tej firmy był bowiem system operacyjny MIUI. W czasach, gdy Android dopiero zyskiwał swą popularność, MIUI doceniany był przez użytkowników przede wszystkim za ładny design oraz ogromną funkcjonalność. W ubiegłym roku Xiaomi sprzedało ponad 60 milionów telefonów, stając się trzecim ich producentem na świecie.

Zalety

Mimo, iż dla wielu użytkowników najważniejszym atutem Xiaomi jest niska cena, warto najpierw skupić się na innych zaletach produktów tej firmy. Wśród cech charakterystycznych wymienia się tu długą żywotność smartfonów, ergonomię pracy i dużą wydajność (długi czas pracy na jednym ładowaniu). Zdaniem specjalistów, model Xiaomi Mi5 pod względem specyfikacji wygrywa z tak mocnymi telefonami jak: Samsung Galaxy S6 i S7 oraz LG G5. Smartfony tej marki wyróżniają się także bardzo dobrą jakością wykonania przy wykorzystaniu wytrzymałych materiałów oraz ciekawym designem, co sprawia, że wyglądają na produkty najwyższej klasy, o wiele droższe, niż są w rzeczywistości. Coraz częściej zdarza się nawet, że chiński telefon jest zrobiony lepiej, niż ten od popularnego producenta. Nie sposób nie wspomnieć także, iż smartfony te posiadają DualSIM, który dziś stał się już standardem. Jeśli zaś chodzi o cenę, pod tym względem chińskie produkty biją na głowę flagowe smartfony popularnych marek o porównywalnych parametrach, gdyż są od nich o kilkaset złotych tańsze – dobrej klasy smartfon Xiaomi bez problemu znajdziemy za mniej niż 500zł.

Dlaczego tak tanio?

Skąd bierze się tak niska cena produktów Xiaomi, bezkonkurencyjna w porównaniu z produktami światowych marek? Składających się na to czynników jest wiele. Należy przede wszystkim pamiętać, że jest to młoda firma, dopiero walcząca o swój wizerunek i renomę. Z jednej strony zmusza to producenta do wypuszczania na rynek udanych, niedrogich telefonów, a z drugiej eliminuje sytuację, w której więcej niż za jakość płaci się za logo. Ogromne znaczenie ma także duża żywotność tych produktów, co z kolei przekłada się na cały łańcuch dostaw i koszty związane z produkcją. Dzięki długiemu cyklowi życia pojedynczego smartfona, a także korzystania z tych samych części, firma mogła bowiem wynegocjować lepsze ceny części od producentów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że fabryki wytwarzające te części znajdują się blisko fabryk Xiaomi.