DOG TV, czyli kanał telewizyjny dla naszych pupili – już w Polsce!

Posted on 30 września, 2016  in Artykuły

1012213-largePies od zawsze był gatunkiem najbliższym człowiekowi. Nic w tym dziwnego – w końcu każdy prawdziwy „psiarz” bez wahania przyzna, iż czworonóg jest jego najlepszym przyjacielem. W zamian za swą bezwarunkową miłość i oddanie oraz zapewnianie nam rozrywki psy często są przez nas rozpieszczane, karmione najlepszymi rarytasami, ubierane w wymyślne kreacje i otaczane luksusem. Dziś jednak „psi luksus” osiąga całkiem inny poziom. XXI wiek to bowiem epoka nowinek technologicznych, ułatwiających i uatrakcyjniających nasze życie. Dlaczego zatem nasi pupile nie mają cieszyć się tym samym? Prędzej czy później musiało to nastąpić – najnowocześniejsze gadżety zaczynają być tworzone są już nie tylko dla ludzi, ale także dla psów. Jednym z takich rozwiązań, zyskujących coraz większą popularność również w Polsce, jest DOG TV.

Czym jest DOG TV?

Dog TV to seria programów telewizyjnych, która składa się z odcinków tematycznych powstałych we współpracy z weterynarzami, doświadczonymi naukowcami z dziedziny weterynarii oraz psiej behawiorystyki. Program opracowany został przy pomocy takich specjalistów, jak profesor Nicholasa Dodman – weterynaryjny behawiorysta i dyrektor nauk klinicznych na Tufts University w Massachusetts, brytyjska trenerka psów Victoria Stilwell oraz aktywista na rzecz praw zwierząt i trener Warrena Ecksteina. Był także przetestowany na grupach docelowych pod względem reakcji i zainteresowania poszczególnymi obrazami. Programy są zgodne z psim postrzeganiem, a dźwięk ma zakresy częstotliwości specjalnie dobrany do ich zmysłu słuchu. By zaspokoić psie zmysły, specjaliści opracowujący DOG TV wybrali odpowiednie wizualizacje – dekoracje, scenariusze czy palety kolorów. Zadbali również o pracę kamery i przejścia między scenami, które dostosowane są do unikalnego wykrywania ruchu, jakim obdarzone są psy. Kanał DOG TV należy do firmy PTV Media. Działa już w kilkunastu krajach – w tym od początku czerwca także w Polsce, gdzie emitowany jest na Animal Planet.

To nie tylko zbędny kaprys

Wielu z Was wydaje się zapewne, że wprowadzenie specjalnego kanału telewizyjnego dla czworonogów to tylko niepotrzebny wymysł psich fanatyków. Nic bardziej mylnego! Program powstał bowiem z myślą o psach, które przez wiele godzin pozostają same w domu. Wieloletnie badania nad zachowaniem zwierząt dowiodły bowiem, że pies pozostawiony w domu bez opieki np. na czas pracy jego właściciela, narażony jest na tzw. lęk separacyjny. Zostawiony sam sobie nie rozumie, dlaczego nie ma przy nim jego ukochanego pana, przez co często cierpi, jest smutny, osowiały, a czasem nawet agresywny. Z drugiej strony, chyba każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę, jak wielkie spustoszenie w domu może wyrządzić znudzony, niepilnowany zwierzak. DOG TV zapewnia więc zajęcie dla naszego pupila nawet na cały dzień i eliminuje uczucie samotności. Kanał oferuje zarówno programy relaksujące, wzmacniające pozytywne zachowania, jak i stymulujące, zawierające także wiele ciekawych informacji dla właścicieli – każdy znajdzie więc coś dla siebie. Seria składa się z tematycznych odcinków, ukazujących psiaki w trakcie zabawy, odpoczynku i nawiązywania nowych znajomości, w tle zaś puszczona jest łagodna muzyka i odgłosy przyrody. Udowodniono, iż elementy te łagodzą u psów lęk separacyjny, stres i napięcie związane np. z niepokojącymi odgłosami z zewnątrz. Dzięki telewizji nasz pies będzie więc spokojny, pewny siebie i szczęśliwy, uszczęśliwiając tym samym swoich właścicieli.