JIVR Bike, czyli rower przyszłości z podkarpacia

Posted on 22 stycznia, 2016  in Artykuły

JIVR bikeW dzisiejszych czasach, gdy internet obecny jest w każdym, nawet najbardziej prozaicznym aspekcie naszego życia, nikogo nie dziwią już smartwatche, inteligentne domy czy inteligentne ubrania. Czym więc można jeszcze zaskoczyć współczesny świat? Inteligentnym rowerem – tak jak zrobił to pewien młody przedsiębiorca, i to nie przedsiębiorca z najznamienitszego światowego zagłębia technologicznego, lecz z niewielkiego polskiego miasta na podkarpaciu. Przedstawiamy zatem JIVR Bike, pierwszy na świecie inteligentny rower, napędzany energią elektryczną i po brzegi naszpikowany różnego rodzaju technologiami wspomagającymi jazdę. Mimo, iż bez łańcucha i wyglądem znacznie odbiegający od klasycznych składaków, wciąż jest to rower – i to rower pod każdym względem spełniający nawet te najbardziej wygórowane oczekiwania każdego rowerzysty. Poznajmy więc bliżej ten niesamowity wynalazek.

Czym jest JIVR Bike?

Przede wszystkim, jest to składany rower o napędzie elektrycznym oraz nożnym, nie posiadający jednak łańcucha. W ramie ma jednak przemyślnie ukryty mechanizm napędowy – silnik z akumulatorem. Akumulator ten, którego ładowanie trwa zaledwie 2 godziny, umożliwia przejechanie 30km, co w zupełności wystarczy na dostanie się np. do pracy i z powrotem. Pozwala także osiągnąć prędkość do 25km/h. Jeśli jednak bateria rozładuje się, wciąż pozostaje nam tradycyjny sposób napędzania roweru. Co oznacza brak łańcucha? Brak konieczności konserwacji i częstego smarowania, dzięki czemu ubrania rowerzysty pozostają czyste, co jest dużą korzyścią zwłaszcza wtedy, gdy rowerem tym jedziemy do pracy. Jego konstrukcja, nad którą pracowali specjaliści z branży motoryzacyjnej czy lotniczej, m.in. z takich koncernów jak TESLA Motors, PEPSICO, Bupa, MELEX, FIAT czy Jaguar Land Rover, dzięki użyciu włókna aluminiowo-węglowego, jest smukła i lekka – oczywiście na tyle lekka, na ile pozwala umieszczony w ramie silnik. Ponadto, rama roweru jest składana, dzięki czemu bez problemu można wsadzić go do autobusu czy do bagażnika.

Zaawansowane technologie

Tym, co tak naprawdę decyduje o wyjątkowości JIVR Bike, jest jednak nie jego konstrukcja, lecz wykorzystane rozwiązania technologiczne. Mowa przede wszystkim o budowanych w rower beaconach, czyli małych nadajnikach mikrolokalizacyjnych wykorzystujących technologię Bluetooth Smart. Technologia niesie ze sobą ogromne korzyści praktyczne, m.in. zabezpieczenia przed kradzieżą, monitorowanie poziomu naładowania akumulatora, wykorzystanie map cyfrowych trasy którą jedzie łącznie ze wskazaniem wszelkich ułatwień i atrakcji czekających po drodze czy ciekawe aspekty grywalizacyjne. Dla ułatwienia rower ma na kierownicy specjalny dok, w którym można umieścić smartfon, by pełnił rolę tablicy rozdzielczej.

Kilka słów o twórcy

Jak już wspomnieliśmy, twórcą inteligentnego roweru jest młody przedsiębiorca z podkarpacia (a dokładnie z Mielca). Marcin Piątkowski ukończył prestiżową uczelnię University College London na kierunku przedsiębiorczość w branży technologicznej – i to właśnie tam, jako praca dyplomowa w 2011 roku, powstał pierwszy JIVR Bike. Po kilku latach ciężkiej pracy i próbach pozyskania środków na swoje przedsięwzięcie (początkowo z uczelni, później z kredytów i platform cowfundingowych a także z licznych konkursów, które wygrywał), dziś znalazł się na elitarnej liście najbardziej utalentowanych innowatorów, przedsiębiorców i liderów, którzy nie ukończyli 30 roku życia opublikowanej przez amerykański magazyn Forbes. W marcu 2015 Piątkowski otworzył fabrykę w swoim rodzinnym mieście, gdzie od września JIVR Bike produkowany jest na masową skalę, dzięki czemu w niedługim czasie będzie to rower dla każdego, w cenie o wiele niższej niż początkowe 10000zł.

,