Nakładka Quell, czyli technologiczna nowość w walce z bólem

Posted on 30 marca, 2016  in Artykuły, Elektronika

nakładka quellZarówno medycyna, jak i technologia rozwijają się ostatnio w błyskawicznym tempie, a specjaliści z obu tych branży często łączą swoje siły tworząc fenomenalne, zaskakujące rozwiązania. Jednocześnie nowinki techniczne stają się coraz bardziej powszechne i łatwo dostępne dla „szarych” obywateli, którzy za pomocą aplikacji do smartfonów mogą już kontrolować większość aspektów swojego życia. Czy zatem możliwe jest, by aplikacja w telefonie mogła nawet uśmierzyć ból, zastępując masę leków przeciwbólowych? Okazuje się, że tak! Na tegorocznej wystawie ADA Exhibit Hall w Stanach Zjednoczonych firma NeuroMetrix zaprezentowała bowiem innowacyjną opaskę Quell, która za pomocą stymulacji nerwów łagodzi wiele rodzajów przewlekłego bólu. Poznajmy więc bliżej ten niezwykły wynalazek.

Dyskrecja i komfort

Czym jest nakładka Quell? Jest jedynym zatwierdzonym przez FDA (amerykańska agencja, która dopuszcza leki do użytku) preparatem łagodzącym ból w sposób niefarmakologiczny, nie powodując przy tym żadnych skutków ubocznych. Ma postać szerokiego paska, który owija się wokół bolącego stawu. Zrobiona jest z elastycznego materiału przepuszczającego powietrze, co zapewnia komfort użytkowania i daje gwarancję braku odparzeń przy długotrwałym stosowaniu. Ponadto, dzięki szerokiej opasce z kieszonką, Quell jest stabilnie mocowany, a jego niewielkie rozmiary gwarantują dyskrecję i nie szpecą. Terapię stosować można zarówno w dzień, jak i w nocy, gdyż opaska nie musi być zdejmowana do snu.

Jak to działa?

Opaskę zakłada się na bolący staw i aktywuje jednym kliknięciem. W przypadku wystąpienia bólu urządzenie zaopatrzone w elektrodę natychmiast wysyła do mózgu impuls, który blokuje nerwy przekazujące informacje o bólu. Opaska nie łagodzi więc bólu,a pozwala go zatuszować dla organizmu, co zapewnia komfort życia w ciągu dnia. Z powodzeniem spełnia zatem zadanie uzależniających leków przeciwbólowych. Dodatkowo, za pomocą Bluetooth, urządzenie można połączyć ze smartfonem lub tabletem wyposażonym w system iOS albo Android. Wtedy konieczne będzie również użycie dedykowanej dla Quell aplikacji multimedialnej, która dla wiadomości użytkownika udostępnia takie dane, jak jakość pracy oraz wypoczęcia organizmu czy jakość snu. Opaska może działać przez 40 godzin (“zabiegi” przeprowadzane są w 60-minutowych odstępach czasu), później należ podładować baterię. Opaska ma bardzo wszechstronne zastosowanie – świetnie sprawdza się przy nerwobólach, bólach neuropatycznych spowodowanych cukrzycą, bólach pleców, stawów czy innych przypadkach bólu przewlekłego.

Dostępność

Produkt prawdopodobnie będzie emitowany na wybrane rynki, a polski nabywca może mieć problemy z jego zakupem nawet w rodzimych sklepach internetowych. Można zakupić go na stronach zagranicznych lub dokładając się do przedsięwzięcia crowdfundingowego na portalu indiegogo.com. Minimalny wkład w rewolucyjny produkt musi wynosić 250 dolarów amerykańskich, bowiem tyle kosztuje jedna nakładka Quell. Do tej ceny należy dodatkowo doliczyć koszty wymiany elektrody generującej sygnały wysyłane do mózgu. Już po 2 tygodniach niezbędne jest zakupienie 2 nowych elektrod o wartości 30 dolarów, które z kolei mają starczyć na miesiąc.