Obiektyw do smartfona, czyli najlepszy wakacyjny gadżet dla fotomamatorów

Posted on 5 sierpnia, 2016  in Artykuły

obiektyw do smartfonaWakacje to czas, kiedy robimy niezliczoną ilość zdjęć. Sprzyjają temu liczne podróże – te bliższe i te dalsze, plenerowe spotkania z przyjaciółmi czy nawet spacery po okolicy w słoneczne dni. Są to chwile niezapomniane, które mogą się już nigdy nie powtórzyć. Nic więc dziwnego, że chcemy upamiętnić je pięknymi zdjęciami. Nie każdy ma jednak lustrzankę z najwyższej półki za kilka tysięcy złotych i nie każdy jest doświadczonym fotografem z ogromnym talentem. Każdy jednak zawsze ma przy sobie smartfon. Do niego można zaś za niewielką cenę dokupić specjalne obiektywy, które są stosunkową nowością na rynku, a już podbiły serca większości fotoamatorów. Dzięki nim każdy z nas może bowiem z dnia na dzień zacząć robić naprawdę dobre i ciekawe zdjęcia. Dowiedzmy się zatem nieco więcej o tym interesującym gadżecie.

Co to takiego?

Dzisiejsze telefony komórkowe – smartfony – nie mają już tylko dzwonić. Dziś podczas zakupu takiego urządzenia jednym z podstawowych elementów, na jaki zwraca się uwagę, jest jakość zdjęć, jakie można wykonać danym smartfonem. Mimo, iż lepsze modele w zasadzie mogą już być świetnym zamiennikiem aparatu fotograficznego, amatorzy fotografii z pewnością się tym nie zadowolą. Aby jeszcze bardziej poprawić jakość zdjęć wykonywanych smartfonem, na rynek wprowadzono więc szereg fotograficznych akcesoriów, w tym właśnie dodatkowe obiektywy. Obiektywy te to niewielkie szkiełka w plastikowej lub metalowej obudowie, najczęściej doczepiane za pomocą klipsa. Mogą być uniwersalne lub dedykowane do konkretnych modeli smartfonów. Zaletą tych pierwszych jest oczywiście to, że pasują praktycznie do każdego smartfona, więc nie musimy się martwić jeżeli po zakupie obiektywu zmienimy telefon, śmiało możemy też pożyczyć taki obiektyw od kogoś innego. Obiektywy dedykowane są jednak lepiej dopasowane do danego modelu i zazwyczaj dają lepsze efekty.

Po co nam to?

Odpowiedź jest prosta – aby robić lepsze zdjęcia. W jaki sposób jednak zewnętrzne obiektywy mają poprawić efekty naszych fotograficznych eksperymentów? Oczywiście poprzez rozbudowanie smartfona o dodatkowe, ciekawe parametry. Na rynku dostępne są bowiem różne rodzaje takich obiektywów, a najczęściej spotykane to:
fish eye (rybie oko) – dzięki niemu aparat uzyskuje dużo szerszy, 180-stopniowy kąt widzenia, przy jednoczesnym, beczkowatym zniekształceniu obrazu;
macro – stworzony do wykonywania zdjęć makro, czyli zbliżeń bardzo małych obiektów;
wide angle – pozwala objąć większą powierzchnię fotografowanego krajobrazu.
Przy zastosowaniu zewnętrznych obiektywów (które często sprzedawane są właśnie w takim zestawie), możemy więc uatrakcyjnić nasze zdjęcia i uzyskać bardzo ciekawe efekty, nie potrzebując do tego drogiego sprzętu fotograficznego. Poprawimy też nieco jakość naszych zdjęć – oczywiście na tyle, na ile to możliwe biorąc pod uwagę nieprofesjonalny charakter takiego akcesorium. Ich dużą zaletą jest niska cena (najtańsze kupić można za ok. 20zł) oraz niewielki rozmiar pozwalający zawsze wrzucić je do kieszeni. Z pewnością więc osoby wykonujące smartfonem dużo zdjęć powinny zaopatrzyć się w taki gadżet.