Power bank, czyli jak przywrócić smartfon do życia

Posted on 20 sierpnia, 2015  in Artykuły, Elektronika

power bank

Najmniejsze power banki są wielkości breloka do kluczy

Gdy zadamy sobie pytanie, kiedy ostatnio zdarzyło się nam przeżyć dzień bez korzystania z telefonu, tabletu czy innego urządzenia mobilnego, znalezienie odpowiedzi może okazać się trudnym zadaniem. Trudno się temu dziwić – wobec ogromnych możliwości tych urządzeń, stają się one naszymi towarzyszami i pomocnikami w życiu codziennym, znacznie ułatwiając nam wykonanie wielu zadań i umilając czas wolny. Niestety, coraz większym problemem stają się ich ograniczenia. Z jednej strony producenci starają się umieszczać w nich jak najmocniejsze podzespoły i największe ekrany, z drugiej zaś ograniczają ich rozmiary do minimum. To sprawia, że na niektóre elementy nie zostaje zbyt dużo miejsca i trzeba szukać kompromisów. Największym problemem jest akumulator, wobec którego wymagania są coraz większe, jednak trudno jest pogodzić dużą pojemność z małym rozmiarem. Co zatem można zrobić? Wyposażyć się w power bank!

Co to jest power bank?

Czasy, gdy czas pracy urządzeń mobilnych liczyło się w dniach zdają się być już historią. Wiele spośród smartfonów i tabletów nie wytrzyma na baterii nawet pełnego dnia bardziej intensywnego użytkowania. Oczywiście, możemy podładować tę baterię, jednak nie zawsze mamy dostęp do ładowarki i kontaktu na wystarczająco długi czas, zaś pozwalając na całkowite rozładowanie akumulatora ryzykujemy pewne problemy i niedogodności, choćby z brakiem możliwości komunikowania się z innymi do czasu ponownego uzupełnienia zapasu energii. Na szczęście, rozwiązanie tego problemu jest niezwykle proste, a jego nazwa to power bank.

Czym są power banki? Otóż są to przenośne urządzenia, składające się niemal wyłącznie z akumulatora i elektronicznego układu sterującego oraz odpowiednich portów. Zostały zaprojektowane tak, by stanowiły zapasową baterię dla naszych smartfonów i tabletów w sytuacji, gdy ich własne będą już na skraju wyczerpania. Power banki są dostępne w różnych rozmiarach, od małych, przypominających pendrive, po dość duże, wielkości tabletu. Można zatem wybrać odpowiednią dla siebie wersję, czy to wygodną do noszenia w kieszeni, czy mniej poręczną, lecz o znacznie większej pojemności.

Do czego możemy użyć power bank?

power bank

Power banki o dużych pojemnościach są wydajne, lecz znacznie mniej poręczne

Odpowiedź jest prosta – do wszystkiego, jeśli mamy na myśli ładowanie urządzeń mobilnych. Te zapasowe baterie są wyposażone w port USB, a więc najbardziej uniwersalne złącze, dzięki któremu możemy podpiąć je do niemal dowolnego urządzenia, które potrzebuje prądowego wsparcia. To podstawowa zaleta, która sprawia, że power bank jest znacznie lepszym rozwiązaniem, niż zakup po prostu dodatkowej baterii do urządzenia, gdyż współpracowałaby ona tylko z jednym modelem lub ich niewielką gamą. Warto uwzględnić także fakt, że coraz większa ilość urządzeń mobilnych nie ma możliwości otwarcia obudowy i samodzielnej wymiany baterii.

Ile prądu mieści power bank?

Jak już wspominaliśmy, do wyboru mamy power banki o różnych pojemnościach, które zazwyczaj wprost przekładają się na gabaryty gadżetu. Najmniejsze mają około 1000 mAh, co nie wystarczy na naładowanie baterii typowego smartfona nawet do połowy, jednak ze względu na niewielkie rozmiary (może być np. w postaci breloka do kluczy) świetnie sprawdzi się w sytuacji, gdy musimy choć trochę podładować urządzenie, by móc pilnie z niego skorzystać. Z kolei największe power banki dysponują pojemnością rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy mAh, co z powodzeniem wystarczy na wielokrotne ładowanie telefonu czy tabletu lub wielogodzinne podtrzymanie działania nawigacji satelitarnej.

, , ,